Хор Орея був заснований Олександром Вацеком в 1986 році як муніципальний хор, а через чотири роки він став представляти не тільки Житомирську область, а й усю Україну на міжнародних конкурсах хорового співу. Український прапор піднімався 25 разів - "Орея" з Житомира виборювала в напруженій боротьбі перші місця.

З 1993-2014 хор вигравав "Гран-прі" 9 разів - на Міжнародних хорових  змаганнях в Іспанії, Словенії, Німеччині, Франції, Швейцарії та Італії, один раз - в 2007 році в Київському національному хоровому конкурсі  імені Бориса Лятошинського.

У 1997 році президент Асоціації французьких хорів Марсель Корнелю в інтерв'ю французькому радіо сказав: "Орея” - це один з чотирьох кращих хорів в світі, які я коли-небудь чув, і це кращий посол України, яких  я зустрічав ...".

На початку 2006 року Житомирська міська рада отримала кілька листів від організаторів XIV Різдвяних освітніх читань, які проводяться під патронатом Патріарха Московського і всієї Русі Алексія II в Москві, столиці Росії. У одному з цих листів президент Міжнародного фестивалю православної музики Георгій Поляченко  написав: "Ця команда - дійсно найкращий посланець українського хорового мистецтва. Москву взято! Це було справжнім тріумфом української культури!"

У 2008 році французька мистецька експертна рада "Полліфолії" вибрала "Орею" до числа 12 кращих професійних колективів світу  поряд з музичною академією Стокгольма, Токіо, Хельсінки, Брюсселя ... І Житомирський хор мав великий успіх!

У серпні 2009 року "Орея" "відкрила" новий континент - вона вперше серед усіх творчих колективів Житомирської області була офіційно запрошена для участі в Міжнародному фестивалі хорової музики в південнокорейському місті Інчхон (4,5 млн.) ..

Бажання організаторів було настільки велике, що вони порушили свої бюджетні правила і оплатили авіаквитки для "Ореї"! Європейський континент був представлений чоловічим квінтетом "Амаркорд" з Німеччини та камерним хором з Житомира!

"Орея" мав великий успіх у Південній Кореї. Шанувальники атакували цілий тиждень наших співаків, щоб взяти автографи та сфотографуватися. Келлі Парк, художній керівник фестивалю, після виступу "Ореї” під керівництвом Олександра Вацека сказав: "Орея " – це кращий посол України всіх часів, і хор з Житомира  приніс нам новий стандарт світової хорової музики! "

У травні 2010 року хор був членом Міжнародного фестивалю "Musica Sacra”  - це престижний Всесвітній фестиваль духовної музики в Mарктобердорфі, Німеччина. "Орея” єдина зі Східної Європи представляла православ'я. На тій же сцені Музичної Академії, де співала "Орея ", були Юрій Башмет, Михайло Плетньов з німецьким оркестром  та інші митці світового рівня. У Марктобердорфі зібралися кращі хори, ансамблів і солісти з усього світу, які були справжніми культурними послами своїх країн і релігій - іудаїзму, ісламу, буддизму, християнства (католицизм, протестантизм і православ'я) "Орея" мала честь виступити у Фрайзінг - Дом - це величезний храм недалеко від Мюнхена , де відбулось останнє служіння діючого понтифіка, Папи Бенедикта XVI.

Як заявив президент фестивалю Густав Адольф Рабус: "Орея”, український хор з Житомира,  дуже добре виступив на фестивалі і становив велику привабливість для публіки ..".

Україна, за даними  BBC, становить 162 (з 183) місце в світі, 85 щодо інтелектуального потенціалу, 43 щодо економічного розвитку в Європі (43).

"Орея" на сьогоднішній день є одним з найоригінальніших хорових колективів світу, який протягом останніх 17 років постійно має високий  міжнародний рейтинг!

/